09:00 – 09:45 Açılış Konuşmaları
Ömer M. Koç, Zeynep Mercangöz
I. Tüccarlar ve Pazar Yeri
Tartışmacı: Athanasios Markopoulos
09:45 – 10:15 Paul Magdalino
Konstantinopolis’te Tüccarlar
10:15 – 10:45 Michel Kaplan
On ila On İkinci Yüzyıllar Arasında Bizans’ta Keşişler ve Ticaret
10:45 – 11:15 Brigitte Pitarakis
Bizans’ta Pazar Yeri: Gündelik Yaşama ve Maddi Kültüre Açılan bir Pencere
11:15 – 11:30 Tartışma
11:30 – 11:45 Ara
II. Konstantinopolis’in Dış Ticareti
Tartışmacı: Alessandra Ricci
11:45 – 12:15 David Jacoby
Akdeniz ile Karadeniz Arasında Bir Ara Durak Olarak Konstantinopolis, On İki ila On Beşinci Yüzyıllar
12:15 – 12:45 Aygül Ağır
Bizans Başkentinde Müslüman Tacirler İçin Mimarlık: Mitaton
12:45 – 13:00 Tartışma
13:00 – 14:30 Yemek
III. Konstantinopolis’in Limanları I
Tartışmacı: Cemal Pulak
14:30 – 15:00 Rahmi Asal - Süleyman Eskalen
Marmaray Arkeolojik Kazıları Işığında Prosphorion Limanı
15:00 – 15:30 Ufuk Kocabaş
Dünyanın En Büyük Ortaçağ Gemi Batığı Koleksiyonu: Yenikapı Batıkları
15:30 – 15:45 Tartışma
15:45 – 16:00 Ara
IV. Konstantinopolis’in Limanları II
Tartışmacı: Oğuz Tekin
16:00 – 16:30 Zeynep S. Kızıltan - Mehmet Ali Polat
Yenikapı Batıkları ve Yükleri
16:30 – 17:00 Gülbahar Baran Çelik
Konstantinopolis Kuyumculuğu ve Theodosius Limanı Buluntuları
17:00 – 17:30 Vera Bulgurlu
Yenikapı’daki Theodosius Limanı Kazılarından Kurşun Bizans Mühürleri
17:30 – 17:45 Tartışma
09:00 – 09:45 Opening Speech
Ömer M. Koç, Zeynep Mercangöz
I. Merchants and the Marketplace
Discussant: Athanasios Markopoulos
09:45 – 10:15 Paul Magdalino
The Merchant of Constantinople
10:15 – 10:45 Michel Kaplan
Monks and Trade in Byzantium from the Tenth to the Twelfth Century
10:45 – 11:15 Brigitte Pitarakis
The Byzantine Marketplace: A Window onto Daily Life and Material Culture
11:15 – 11:30 Discussion
11:30 – 11:45 Break
II. Foreign Trade in Constantinople
Discussant: Alessandra Ricci
11:45 – 12:15 David Jacoby
Constantinople as Transit Station between the Mediterranean and the Black Sea, Twelfth to Fifteenth Centuries
12:15 – 12:45 Aygül Ağır
Architecture for Muslim Merchants in the Byzantine Capital: Mitaton
12:45 – 13:00 Discussion
13:00 – 14:30 Lunch
III. The Harbors of Constantinople I
Discussant: Cemal Pulak
14:30 – 15:00 Rahmi Asal - Süleyman Eskalen
The Prosphorion Harbor in the Light of the Marmaray Archaeological Excavations
15:00 – 15:30 Ufuk Kocabaş
The World’s Largest Collection of Medieval Shipwrecks: The Yenikapı Shipwrecks
15:30 – 15:45 Discussion
15:45 – 16:00 Break
IV. The Harbors of Constantinople II
Discussant: Oğuz Tekin
16:00 – 16:30 Zeynep S. Kızıltan - Mehmet Ali Polat
The Yenikapı Shipwrecks and Their Cargoes
16:30 – 17:00 Gülbahar Baran Çelik
Constantinopolitan Jewelry and the Findings from the Harbor of Thedosius
17:00 – 17:30 Vera Bulgurlu
Byzantine Lead Seals from the Theodosian Harbor Excavations at Yenikapı
17:30 – 17:45 Discussion